Materiály a jejich údržba


Bavlna je přírodní vlákno získávané ze semen bavlníku. Vyniká pro svou pevnost, jemnost a vysokou savost. Košile a košilové šaty z bavlny můžete prát v pračce na 30°C. Naruby, na program jemného praní s nízkým nastavením otáček při odstřeďování. Nebo je zkuste složit do pracího sáčku. Obláčkové šaty doporučujeme raději dávat do čistírny. Výrobky z biobavlny perte za použití ekologických pracích prostředků nebo v mýdlové vodě.

Tencel je přírodní materiál, který se získává ze surového eukalyptového dřeva pěstovaného v trvale obnovitelných lesních porostech. Je prodyšný, jemný a tencelový úplet se navíc tolik nekrčí jako klasická viskóza. Na dotek připomíná hedvábí. Tencel rovněž absorbuje o 50 % více vlhkosti než bavlna a má přirozené antibakteriální vlastnosti. Vždy perte max na 30°C a odstřeďujte na co nejnižší otáčky.

Viskóza je přírodní vlákno vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji dřevo nebo bavlna. Oproti bavlně je však měkkčí, splývavější a lesklejší, ale také náročnější na údržbu. Doporučuje se ruční praní ve studené vodě a vyvarovat se hrubému zacházení. Nikdy oblečení neždímejte ani nemačkejte. Mohli byste tím potrhat jemná vlákna. Viskózu žehlete vždy naruby. Pokud se přece jen rozhodnete praní v ruce nahradit programem "ručního praní" ve vaší pračce, rozhodně použijte sáček na praní. Vždy perte max na 30°C a odstřeďujte na co nejnižší otáčky.

Přírodní hedvábí pochází z Číny a je produktem housenky motýla bource morušového. Čínští lékaři uvádějí, že samotné nošení oděvů z přírodního hedvábí pozitivně ovlivňuje životnost kožních buněk. Hedvábí je velmi tenké, jemné a lehké jako vánek. Nejbezpečnější je vše dávat do čistírny. Případně perte v ruce ve studené vodní lázni. Žádné intenzivní tření nebo drhnutí. Velmi důležitá je volba pracího prostředku. Používejte pouze přípravky určené speciálně na hedvábí nebo jemný šampón! Důkladně vymáchejte v čisté vodě, poté jen lehce vymačkejte ve froté ručníku a dejte sušit. Pokud se přece jen rozhodnete praní v ruce nahradit programem "ručního praní" ve vaší pračce, rozhodně použijte sáček na praní. Vždy perte max na 30°C a odstřeďujte na co nejnižší otáčky. Tato forma údržby je vhodná jen pro určité typy hedvábí - většinou crepe de chine a žoržet.

Vlna je keratinové vlákno vyrobené ze srsti ovce. Je oblíbená pro svou hřejivost, pružnost - nemačkavost a různorodé využití. Kašmír se získává ze srsti z kašmírských koz a patří k nejjemnějším textilním vláknům. Kašmírská příze je ceněna pro své vlastnosti - lehkost, jemnost a vysokou hřejivost. Oděvy z vlny a kašmíru doporučujeme pouze chemicky čistit.