Materiály a jejich údržba


Bavlna je přírodní vlákno získávané ze semen bavlníku. Vyniká pro svou pevnost, jemnost a vysokou savost. Košile a košilové šaty z bavlny můžete prát v pračce na 30°C. Naruby, na program jemného praní s nízkým nastavením otáček při odstřeďování. Nebo je zkuste složit do pracího sáčku. Obláčkové šaty doporučujeme raději dávat do čistírny. Výrobky z biobavlny perte za použití ekologických pracích prostředků nebo v mýdlové vodě.

Viskóza je přírodní vlákno vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji dřevo nebo bavlna. Oproti bavlně je však měkkčí, splývavější a lesklejší, ale také náročnější na údržbu. Doporučuje se ruční praní ve studené vodě a vyvarovat se hrubému zacházení. Nikdy oblečení neždímejte ani nemačkejte. Mohli byste tím potrhat jemná vlákna. Viskózu žehlete vždy naruby. Pokud se přece jen rozhodnete praní v ruce nahradit programem "ručního praní" ve vaší pračce, rozhodně použijte sáček na praní. Vždy perte max na 30°C a odstřeďujte na co nejnižší otáčky.

Mikromodal je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro jeho výrobu je bukové dřevo. Modalové oděvy jsou na omak velmi jemné, příjemné a mají schopnost rychle odvádět pot od povrchu těla. Navíc jsou velmi odolné a udržují si svůj tvar i po nekolikanásobném praní. Oděvy z mikromodalu perte odděleně na 30-40°C, nežehlete.

Přírodní hedvábí pochází z Číny a je produktem housenky motýla bource morušového. Čínští lékaři uvádějí, že samotné nošení oděvů z přírodního hedvábí pozitivně ovlivňuje životnost kožních buněk. Hedvábí je velmi tenké, jemné a lehké jako vánek. Nejbezpečnější je vše dávat do čistírny. Případně perte v ruce ve studené vodní lázni. Žádné intenzivní tření nebo drhnutí. Velmi důležitá je volba pracího prostředku. Používejte pouze přípravky určené speciálně na hedvábí nebo jemný šampón! Důkladně vymáchejte v čisté vodě, poté jen lehce vymačkejte ve froté ručníku a dejte sušit. Pokud se přece jen rozhodnete praní v ruce nahradit programem "ručního praní" ve vaší pračce, rozhodně použijte sáček na praní. Vždy perte max na 30°C a odstřeďujte na co nejnižší otáčky.

Vlna je keratinové vlákno vyrobené ze srsti ovce. Je oblíbená pro svou hřejivost, pružnost - nemačkavost a různorodé využití. Kašmír se získává ze srsti z kašmírských koz a patří k nejjemnějším textilním vláknům. Kašmírská příze je ceněna pro své vlastnosti - lehkost, jemnost a vysokou hřejivost. Oděvy z vlny a kašmíru doporučujeme pouze chemicky čistit.